Gemilerin Alt Kısımları Neden Kırmızıdır?

Eskiden gemilerin üretim malzemesinin çoğunluğu ahşaptı. Geminin suya oturan kısmını tahta yiyen kurtlardan korumak isteyen denizciler, suda kalacak kısımları bakır boyası ile boyarlardı. Tek problem tahta yiyen kurtlar da değildi. Yosunlar, midyeler ve kabuklu deniz salyangozları gibi birçok canlı, geminin alt yüzeyine (Karine) yapışarak ürerler. Zaman geçtikçe üst üste binen bu kabuklar/canlılar nedeniyle gemi yoldan kaybetmeye başlar. Bundan dolayı normal süratinden 2-3 knots (Saatte 1 deniz miline eşit hız birimi.) yol kaybeden gemiye çok rastlanır. Bu hayvan ve bitki kalıntıları temizlendikten sonra sefer bölgesinin özelliğine göre zehirli karine boyalarıyla boyanır. 

Maalesef ki zehirli karine boyaları da, gemiye zarar veren canlıların üstünde yaşamasına engel olamamaktadır. Bunu yok etmek için gemi limana geldiğinde temizlemek isteyebilirsiniz. Lakin birçok liman genellikle buna müsaade etmez ve etmemekle de iyi yapar. Çünkü denizlerimizin korunması ve ekosistemlerin bozulmaması için bu çok önemlidir. Sefer bölgelerinin farklılıklarına göre canlı çeşitleri de farklılık gösterir. Başka bir bölgenin canlısı burada istilacı tür konumunda olabilir. Ciddi boyutta zararlara yol açmamak için limanlarda böyle bir önlem alınmıştır. 

Günümüzde her renk boyaya istediğiniz koruyucu madde eklenebilmektedir. Gemi yapımlarının ilk zamanlarında gemilerin alt kısımlarının neden kırmızı renge boyandığını öğrendik. Peki neden hala gemilerin suda kalan kısımları kırmızı? Bu sorunun cevabı ise denizci geleneklerinin süre gelmesinden dolayı hala kırmızıya boyanmaktadır. Ayrıyeten kırmızı renk, beyaz rengin daha öne çıkmasını sağlamaktadır. Bunu söylememin sebebi gemilerin pruvasında (baş bölümü) dikey olarak artan sayılar yer almaktadır. Ağırlık yüklendikçe gemi suya biraz daha batar ve bu sayılar geminin ne kadar ağırlık yüklediğini anlamamızı sağlar.

gemilerin alt kısımları neden kırmızıdır

YAZAR: Fatma Nur TOSUN

KAYNAKÇA*

KAYNAKÇA**

KAYNAKÇA***