Dünyada her gün yepyeni gelişmeler meydana geliyor, bunlarında başında gelen Japon Uzay Ajansı (JAXA), geçtiğimiz yıllarda bir asteroide uzay araçlarından Hayabusa-2’yi indirmişti. O araç Dünyaya geri döndü, hem de hediyeleriyle (Astreoidler ile)!

Hayabusa-2’den bahsetmemiz gerekirse: 2014 yılında hedefi olan Ryugu asteroidine fırlatıldı. 280 milyon kilometre yol kat ettikten sonra hedefine ulaştı ve bize fotoğraflarını ulaştırdı.

Credit: Jaxa

Bu Jaxa’nın ilk uzay madenciliği projesi değil, 2010 yılında Hayabusa aracıyla yine getirmişlerdi ancak örnek toplayan araçta meydana gelen bir hatadan dolayı görevi başarısız sonuçlandı, çok az sayıda örneği getirmeyi başarmıştı!

Peki neden bu asteroidlere gitme ihtiyacı duyuyoruz? 

Geçmişimizi öğrenmek, gezegenimizin oluşumu hakkında bilgiler edinip geleceğini ona göre yorumlamak gibi konularda bize yardımcı olacak, ayrıca uzay madenciliği önümüzdeki yıllarda gezegenimizin büyük bir kaynağını karşılayacak gibi. Ryugu gibi asteroidler güneş sisteminin ilk oluşumundan beri dolanıyorlar, bu çok potansiyelli bilgi depoları oldukları anlamına geliyor. Bunu çeşitli Güneş Sistemi Oluşum Teorilerinde göremeyebiliriz ancak son yıllarda bilim dünyasınca kabul görülen yığışma teorisine göre Güneş, gezegenler ve asteroidlerin pek çoğu eş zamanlı oluşmuştur.  Mesela Ryugu 4.5 milyar yaşında (Güneşten sadece bir kaç milyon yaş genç) ve yörüngesi diğerlerine göre sıra dışı, ayrıca bolca karbon ve su içermesi onu daha da çekici hale sokan özelliklerinden.

Ryugu adı, Japon folklorundaki büyülü bir sualtı “ejderha sarayına” atıfta bulunur; buradaki efsaneye göre balıkçılara eve götürmesi için gizemli bir kutu sunulur. Hayabusa’nın kapsül olarak materyal getirmesiyle bağlandırılmış güzel ve anlamlı bir isim.

Hayabusa-2

Hayabusa-2’ye dönecek olursak, 6 Aralıkta 2020’de Avusturalya’da bir çöle inişini gerçekleştirerek görevini tamamladı. Aslında araç inmedi sadece kapsül ısı kalkanıyla indirildi. Şuan yeni rotasında yoluna devam ediyor. Kurtarma operasyonunda bir aksaklık çıkmadı. Çünkü kapsül paraşütüyle indi ve helikopterle merkeze taşındı oradan da Japonya’ya gönderildi, gayet sakin bir süreçti.

astreoidlerCredit: Jaxa/Twitter 

Toplamda 5.6 kg örnek elde edildi. Ancak yarısı NASA ve diğer ajanslara gönderilecek, bir kısmı ise saklanacak, gelecek yeni teknolojilerle tekrar kullanıma açılacak. İlk açılan örneklerde ise garip ve henüz tanımlanamayan bir cisim var. Bunun örnek toplayan araçtan kopan parçalar olduğu iddia edilse de henüz doğrulanmadı. Astreoidler ile ilgili çalışmalar da sürmeye devam etmektedir.

Kaynakça*

Kaynakça**