Gemilerin Alt Kısımları Neden Kırmızıdır?

Gemilerin Alt Kısımları Neden Kırmızıdır? Eskiden gemilerin üretim malzemesinin çoğunluğu ahşaptı. Geminin suya oturan kısmını tahta yiyen kurtlardan korumak isteyen denizciler, suda kalacak kısımları bakır boyası ile boyarlardı. Tek problem tahta yiyen kurtlar da değildi. Yosunlar, midyeler ve kabuklu deniz salyangozları gibi birçok canlı, geminin alt yüzeyine (Karine) yapışarak ürerler.

Devamını oku

Süpernovaların Ağaçlarımızdaki İzleri

 Süpernova denilince zihinde, uzay gemilerini patlatan kocaman yıldızlar, parıldayan bir disk ve bolca ışık canlanmaktadır. Ayrıca bir süpernovaya şahit olmak için ya zaman yolcusu ya da 400 küsür yaşında olmak gerekmektedir. Ancak bir süpernovayı görmemek çok da kötü değildir. Çünkü bu olay aslında yıldızın çok büyük bir enerjisini dışa vuruşundan

Devamını oku

Radyo Teleskobu Nedir? Elektromanyetik Dalgaların Canlılara Etkisi Nasıldır?

 Radyo Teleskobu Nedir? Radyo teleskobu; gezegenlerin, yıldızların, galaksi ve kuasarların doğal olarak üretip uzaya yaydıkları radyo dalgalarını alıp toplayan bir ayna görevi görmektedirler. Görünüşleri çanak antenlere benzemektedir.  Ancak çanak antenlerden çok daha geniş ve büyüklerdir. Ayrıca eğimli bir yüzeye sahiptirler (Porto Riko’da bulunan Arecibo radyo teleskobunun eğimi 265 metre yarıçapındadır).

Devamını oku

Biomimicry: Doğadan İlham Almak

1 – Biomimicry Nedir? Biomimicry nedir? İnsan doğanın bir parçasıdır. Var olduğu günden bu yana doğada karşılaştığı her türlü problemin çözümünü yine doğada bulmuştur. Çünkü doğanın düzeni milyonlarca yıldır kendi kendine kusursuz bir şekilde işlemektedir. Doğanın bu işleyişini örnek alarak, karşılaşılan sorunlara sürdürülebilir çözümler arayan inovasyonel bir yaklaşımın adıdır “Biyomimicry”.

Devamını oku

Radyo Dalgaları ve Kaynağı

Radyo dalgaları ya da diğer bir adıyla radyo sinyalleri, elektromanyetik spektrumda ışıktan daha uzun dalga boylarına sahip, bir tür elektromanyetik radyasyondur. Tüm elektromanyetik dalgalar gibi bir vakumdaki radyo dalgaları da ışık hızında ve Dünya atmosferine yakın ancak biraz daha düşük hızda hareket eder. Radyo dalgaları, zamanla değişen elektrik akımları gibi

Devamını oku

İklim Krizi: En Büyük Krizimiz

İnsanoğlu var olduğundan beri sürekli üretme, değiştirme ve yapılandırma sürecindedir. Bu sebeple doğanın zorlu koşullarında hayatta kalabilmek için bu mücadelede yer almak zorundadır. Peki bu ihtiyaç nasıl oldu da günümüzde daha büyük ihtiyaçları doğurdu? Doğaya hükmettiğini düşünen insanoğlu, ona zarar verirken en çok kendisine zarar verdiğinin farkında değil miydi?

Devamını oku

Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Bir Adım

Gün geçtikçe artan dünya nüfusu, kentleşme ve kırsal kesimlerden metropollere edilen göç gibi nedenlerden dolayı ihtiyaçlarımız artmakla beraber tüketim alışkanlığımız da bu minvalde değişiyor. Bu sebeplerle birlikte kaynaklarımızın hızla tükenmesi gibi birçok sorun ortaya çıkıyor. Böylece bilinçsiz tüketimin hakim olduğu çağımız dünyasında son yıllarda sıkça duyduğumuz sürdürülebilirlik kavramı daha da önem kazanıyor.

Devamını oku

Süpernovalar: Dev Yıldız Patlamaları

Süpernovalar çok miktarda enerji yayan yıldız patlamalarıdır ve uzayda meydana gelen en büyük patlamalardan birisidir. Bu patlamalar genellikle Güneş’imizin 8 katı kadar fazla olan yıldızların kaderidir diyebilirim. Bir süpernova patlaması sırasında açığa çıkan enerji nedeniyle galaksilerin tamamının saçtığı ışıktan daha parlak bir ışık topu oluşabilir ve çok fazla miktarda enerji uzaya savrulabilir.

Devamını oku

Ay Kurabiyesi: Chang-5 Uzay Görevi

Son yıllarda insanlık olarak pek çok roketler fırlattık, bunlar genelde uydularımızı, roverları, uzay istasyonunun kaynaklarını ve bilimcilerini taşımak üzere oldu. Ancak gönderilen bu yerlerin arasında kalan bir cisim var ki eski popülerliğini kaybetmiş, sosyal medyada roket iniş viralleri kadar yer alamayan bir yer. Soğuk savaş klişelerini geçerek günümüzde ay görevlerinin

Devamını oku